Dimension SST1200es 3D skrivare

Med en Dimension 3D-skrivare är man bara ett knapptryck från en fysisk modell av sin idé. Bara att trycka på "print" - så enkelt är det!

SST 1200es har ett byggutrymme på 254 x 254 x 305 mm. De funktionsdugliga modellerna byggs i ABS plast med FDM-metoden (fused deposition modelling). SST1200es bygger med det starka ABSplus materialet.

Med Dimension SST (Soluble Support Technology) behöver man inte längre rensa modellerna för hand, utan det gör man genom att använda ett vattenlösligt stödmaterial som sedan tvättas bort i ultraljuds- eller cirkulationstvätt.

Dimension SST ger möjligheter att snabbt och bekvämt bygga avancerade prototyper med fina detaljer och invändiga hålrum.

Dimension gör det möjligt för konstruktionskontor eller designbyråer att skaffa en egen 3D printer.

I priset ingår frakt till kund, 12 månaders "på platsen"-garanti och en dags utbildning på vårt kontor i Stockholm. Goda råd har aldrig varit billigare. Har du råd att vara utan?!

Skriv ut dina ideér i 3D. Se vad andra bara pratar om.
Skriv ut dina ideér i 3D. Se vad andra bara pratar om.

 Jag vill bli kontaktad

Jag vill bli kontaktad

Namn: *

 

Telefonnummer:

E-post: *

   

* obligatoriska uppgifter

MER INFO

Ladda ner produktdatablad:

 Dimension 1200es