
Stratasys presenterar ASA, ett nytt FDM-material som liknar det välkända ABS men erbjuder ännu bättre egenskaper. Med högre hållfasthet, förbättrad ytfinish och framför allt UV-stabilitet är ASA ett idealiskt val för företag som tillverkar produkter som ska klara utomhusmiljöer.
ASA – utvecklat för utomhusapplikationer
Materialet utvecklades ursprungligen av BASF som ett ”utomhus-ABS” och har snabbt blivit populärt inom flera branscher:
- Fordonsindustrin – komponenter som utsätts för solljus och temperaturväxlingar
- Elektronik – kapslingar och detaljer för robust användning
- Sportartiklar & fritidsprodukter – delar som kombinerar styrka med tålighet
- Utomhusprodukter – exempelvis skyltar, prototyper och funktionella delar
ASA delar många av ABS-materialets positiva egenskaper, men med fördelar som:
- Överlägsen ytfinish – den bästa bland Stratasys FDM-material
- Bättre hållfasthet och flexibilitet
- Förhöjd temperaturtålighet (HDT)
Kompatibilitet
ASA kan användas på flera av Stratasys produktionssystem:
- Fortus 360mc – modellen har utgått
- Fortus 380mc – modellen har utgått
- Fortus 400mc – modellen har utgått
- Fortus 450mc
- Fortus 900mc
Materialet fungerar tillsammans med Stratasys välkända stödmaterial, vilket gör det enkelt att skapa även komplexa geometrier.

ASA
Ett material med UV-stabilitet och är det självklara valet för utskrifter som ska användas i utomhusmiljöer. Materialet har hög hållfasthet och flexibilitet.
Vill du veta mer?
Kontakta vår säljare för mer information. Vi erbjuder kostnadsfri rådgivning och vägledning för dig som överväger att investera i en professionell 3D-skrivare.

